Dla bezpiecznej przyszłości dzieci i młodzieży ważne było, aby zakazać sprzedaży energetyków. Udało się to pomimo silnych nacisków firm i organizacji lobbujących, które miały wcześniej ogromne zyski z takiej sprzedaży  powiedziała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży tzw. energetyków.

– Stawiamy na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i młodzieży. To jest nasz priorytet. Stąd inicjatywa ustawodawcza, by zakazać sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Z ustawą wiąże się obowiązek nakładany na producentów czy importerów, aby napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny oznaczali widoczną, czytelną etykietą o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”. Chodzi o zakaz ich sprzedaży na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie napoje z dodatkiem kofeiny czy tauryny często uzależniają, ale także zawierają ogromne ilości substancji, które mogą szkodzić zdrowiu dzieci i młodzieży. Szacuje się, że w pojemności litra napoju energetycznego jest tyle kofeiny, ile w sześciu czy ośmiu filiżankach kawy – mówiła Anna Krupka.

Przeprowadzenie procesu legislacyjnego dotyczącego tej ustawy wcale nie było łatwe – zauważyła wiceminister sportu i turystyki.

– Były bardzo silne naciski lobbystów. Mimo to ustawę udało się uchwalić. (…) Dla Prawa i Sprawiedliwości, dla rządu Zjednoczonej Prawicy bezpieczeństwo jest priorytetem. Naszym hasłem wyborczym jest „Bezpieczna przyszłość Polaków”. Dla bezpiecznej przyszłości dzieci i młodzieży ważne było, aby zakazać sprzedaży energetyków. Udało się to pomimo silnych nacisków firm i organizacji lobbujących, które miały wcześniej ogromne zyski z takiej sprzedaży – zaznaczyła wiceminister sportu i turystyki.

W trakcie audycji gość Radia Maryja odniosła się do I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich, która 26 sierpnia miała miejsce na Jasnej Górze.

– W styczniu tego roku zainicjowałam stworzenie Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Rozwija się ono bardzo dynamicznie. W naszych strukturach mamy 1400 kół oraz przedstawicieli z każdego województwa. Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu to nasza pierwsza tak ważna inicjatywa ogólnopolska. (…) Koła Gospodyń Wiejskich promują kulturę ludową i tradycję ludową, czyli to wszystko co polskie – podkreśliła gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z wiceminister Anną Krupką dostępna jest [tutaj].

źródło: Wicemin. A. Krupka: Dla bezpiecznej przyszłości dzieci i młodzieży ważne było, aby zakazać sprzedaży energetyków. Udało się to pomimo silnych nacisków firm i organizacji lobbujących – RadioMaryja.pl