„Panteon sportu – najpiękniejsze chwile zapisane w pamięci polskich kibiców” – wystawę o takim tytule, a prezentującą najwybitniejsze postaci polskiego sportu od środy do piątku można oglądać w gmachu Sejmu. Później będzie dostępna dla zwiedzających m.in. w siedzibie PKOl.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem uczestnictwo w wernisażu tej wystawy. Pokazuje ona najwybitniejszych polskich sportowców, jak Halinę Konopacką, Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Jerzego Kuleja, Ryszarda Szurkowskiego, Władysława Kozakiewicza, jego imiennika Komara, Tomasza Majewskiego, mistrzów olimpijskich w siatkówce, siatkarki, które dwa razy sięgnęły po brązowy medal olimpijski i podwójne mistrzostwo Europy – powiedziała podczas uroczystego otwarcia sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka.

Jak dodała, wystawa prezentuje cały przekrój bohaterów polskiego sportu.

– Przekazuje najważniejsze chwile zapisane w pamięci polskich kibiców po sukcesach Adama Małysza, Justyny Kowalczyk, Wojciecha Fortuny, Kamila Stocha, Roberta Korzeniowskiego, Dawida Tomali czy tenisistek – od Jadwigi Jędrzejowskiej, poprzez Agnieszkę Radwańską, a na Idze Świątek kończąc – wskazała Krupka.

Zaznaczyła też, że na takiej ekspozycji nie mogło też zabraknąć żużlowców, m.in. Jerzego Szczakiela, Tomasza Golloba czy Bartosza Zmarzlika oraz piłkarzy, jak Jan Tomaszewski i Jerzy Dudek.

– Wystawa inspiruje. Jako posłanka Ziemi Świętokrzyskiej chciałabym wspomnieć postać Karola Bieleckiego. Jego postawa pokazuje, że nigdy nie można tracić nadziei na powrót do wielkiego sportu. Dziękuję organizatorom za trafny wybór zdjęć – dodała Krupka nawiązując do hartu ducha utytułowanego szczypiornisty, który w trakcie gry stracił oko.

Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i koordynator projektu, uważa, że pomimo wyboru zaledwie kilkudziesięciu wspomnień, ułożą się one w spójną historię o pięknie sportu w jego różnych odsłonach.

– Wystawa, to także opowieść o tym, jak zmagania polskich sportowców towarzyszyły Polakom w różnych dziejowych momentach dodając nadziei i wiary, wzbudzając dumę i optymizm – zauważył Zdziarski.

W Sejmie prezentowane są też zdjęcia, na których widnieją sportowcy-posłowie – byli i obecni: Jerzy Kulej, Jan Tomaszewski, Ryszard Szurkowski, Paweł Papke czy Małgorzata Niemczyk.

Wystawa zawita następnie do gmachu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, by potem ruszyć do szkół w kilkunastu miastach kraju.

źródło: (PAP)