W sobotę, 17 czerwca w Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej świętowała 100-lecie. Uroczystość poprzedziła msza święta po której rozpoczęła się część oficjalna. Szkolnymi wspomnieniami dzielili się absolwenci szkoły a uczniowie przygotowali występy artystyczne.

Szkoła w Woli Szczygiełkowej powstałą w 1922 roku i od tego czasu kształci, wychowuje oraz stanowi miejsce integracji lokalnej społeczności

Wiceminister sportu i turystyki Anna krupka podkreśliła, że szkoły w takich małych miejscowościach stanowią także centrum życia społecznego.

– To miejsce bardzo ważne dla wspólnoty i stanowi również centrum kultury całej miejscowości. Tutaj zbierają się mieszkańcy, tutaj jest także świetlica, miejsce które ich integruje. Takie wydarzenia są bardzo ważne, bo ważny jubileusz 100-lecia szkoły. Mnóstwo osób dzisiaj tutaj przyszło a to pokazuje, jak ważna jest ta szkoła dla kształtowania wspólnoty Woli Szczygiełkowej

– mówiła Anna Krupka.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które pomimo upływu czasu, pozostają w pamięci na zawsze. Małgorzata Ziomek, absolwentka szkoły mówi, ze wspomnienia z tego miejsca są najpiękniejsze.
– Wspominam te czasy bardzo dobrze, w szkole było super. Chętnie bym wróciła do tamtych czasów. Są moje koleżanki więc będą miłe wspomnienia – mówi pani Małgosia.
Podobnego zdania jest pan Ryszard, który w roku 1961 uczęszczał do klasy pierwszej mówi, że najbardziej miło ze szkolnych lat wspomina zielone lekcje. – Zielone lekcje, to były najpiękniejsze i w ogóle inne nauczanie, lepsze było – uśmiecha się.
– O piękne wspomnienia, chciałoby się wrócić do tych lat. Dla mnie wszyscy nauczyciele byli mili, dobrzy, serdeczni. Była taka pani Kowalik, Staszkowski, Lesisz, no wszyscy nauczyciele – mówi Kazimiera Góźdź.

Grażyna Miernik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej mówi, że sama chodziła do tej szkoły a później wróciła do niej jako dyrektor.
– Wróciłam do swoich korzeni. Bardzo ważna dziś uroczystość dla szkoły. Świętowaliśmy już w ubiegłym roku, bo szkoła istnieje od 1922 roku. Ale te przygotowania do obchodów trwały cały rok, między innymi posadziliśmy cztery dęby, które przypominają dyrektorów, którzy pełnili funkcje. To wiele pięknych chwil i wzruszeń – mówi dyrektor.

W uroczystości uczestniczyli: wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, zastępca burmistrza Andrzej Jarosiński, wizytator Kuratorium Oświaty doktor Katarzyna Waligórska, członek zarządu powiatu Stefan Bąk, przewodnicząca rady miejskiej Teresa Bzymek, radni powiatowi i miejscy, byli dyrektorzy szkoły: Stanisław Staszkowski, Marta Kita, Bożena Wyglądacz, Marta Koniarska, komendant posterunku policji w Bodzentynie aspirant sztabowy Witold Fijas, proboszcz parafii Dębno ksiądz Marian Jakóbowski, rada rodziców, emerytowani nauczyciele i pracownicy.

źródło: Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej świętuje 100 lat. Piękny jubileusz z mnóstwem gości | Echo Dnia Świętokrzyskie