Parafialny Klub Sportowy Polonia Białogon świętuje 30-lecie istnienia. Wśród atrakcji są między innymi dziecięcy turniej U10 i mecz pomiędzy obecnymi i byłymi zawodnikami klubu.

Klub powstał 12 grudnia 1993r. Założycielami są ksiądz Andrzej Drapała oraz obecny Świętokrzyski Kurator Oświaty – Kazimierz Mądzik. Pomysł zrodził się dzięki wizycie na boisku i pytaniu do chłopców „czy mogę wam posędziować”- mówi ks. Andrzej Drapała.

– Zacząłem budować relację z młodymi i potem zapytałem, czy mogę ich potrenować. Nie miałem przygotowania, ale zależało mi na tym, aby jakoś zagospodarować im wolny czas. Kiedy zobaczyłem, że moje kompetencje nie są wystarczające zacząłem szukać trenerów. Pierwszym z nich został Edward Guzy, wychowawca Pawła i Piotra Brożków. Następnie chcieliśmy wypracować pewną formułę, a zbiegło się to z powstawaniem w Polsce parafialnych klubów sportowych, więc poszliśmy w te stronę. Tak powstał Parafialny Klub Sportowy Polonia Białogon, który funkcjonuje do dziś – tłumaczy ksiądz.

Obecnie w Polonii trenuje ok. 150 zawodników, informuje Paweł Kowalski, prezes klubu.

– Mamy cztery grupy młodzieżowe piłki nożnej, ale pracujemy nad utworzeniem sekcji hulajnogi pod nazwą Polonia Extreme. Planujemy również modernizację naszego obiektu, co jest możliwe dzięki Kieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Klub cały czas się rozwija, szukamy dzieciaków grających w piłkę oraz tych, którzy dopiero chcą się tej dyscypliny nauczyć. Stawiamy na swobodną i rodzinną atmosferę. Jest to dla nas cenniejsze, niż same wyniki sportowe – przyznaje prezes.

Wyjątkową atmosferę docenia też Kosma Zwierzchowski, który w Polonii gra od trzech lat.

– Kiedy przeprowadziłem się na Białogon dostałem zaproszenie na trening i postanowiłem skorzystać. Nie żałuję, bo nigdy nie miałem tak dobrej atmosfery w klubie. Na treningach pracujemy głównie nad kondycją i techniką strzałów, a ja gram na pozycji środkowego pomocnika – mówi zawodnik.

Polonia Białogon to 30 lat tradycji i młode, sportowe talenty, podkreśla Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

– Klub ten może poszczycić się wybitnymi wychowankami, jak bracia Paweł i Piotr Brożek, których miesiąc temu zaprosiłam tu na wspólny trening i piknik sportowy. To też inspiracja dla młodych osób, aby trenować i zdobywać wysokie wyniki w tej dyscyplinie sportu – mówi Anna Krupka.

Obecnie drużyna seniorów Polonii Białogon występuje w świętokrzyskiej  A klasie.

źródło: Polonia świętuje 30-lecie istnienia (radiokielce.pl)