Minister Kamil Bortniczuk wraz z wiceministrami Anną Krupką i Andrzejem Gutem-Mostowym byli panelistami Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

W dniach 6-8 września w Karpaczu spotkali się przedstawiciele środowisk gospodarczych, liderzy polityki, samorządu, świata biznesu i nauki Europy Środkowo-Wschodniej.

Szef resortu sportu i turystyki wziął udział w debacie Sport, polityka a wojna w Ukrainie. Wojna za naszą wschodnią granicą jest niezwykle aktualnym problemem, którego skutki dotykają wszystkich, którym drogie są wartości pokoju, fair play i poszanowania suwerennych granic.

Polska od początku aktywnie wspiera Ukrainę i pomaga uchodźcom wojennym. Ministerstwo Sportu i Turystyki jest w awangardzie instytucji, które skutecznie walczą o sankcje dla Federacji Rosyjskiej w obszarze sportu. Solidarnie z ministrami do spraw sportu Unii Europejskiej i ministrami innych krajów skutecznie eliminujemy kraj agresora z rywalizacji sportowej
– powiedział minister Bortniczuk.

I dodał:

Presja ma sens – szereg naszych działań, nacisków, spotkań, wystąpień i listów sprawiło, że międzynarodowe federacje zdecydowały się sięgnąć po sankcje dla Rosji. Sport to w XXI wieku soft power państw i nie wyobrażam sobie, aby zbrodniczy reżim Putina mógł promować się poprzez sport.

Polskie związki sportowe, wobec wykluczenia federacji rosyjskich z międzynarodowego współzawodnictwa, złożyły propozycje przejęcia organizacji międzynarodowych imprez mistrzowskich, które miały być rozgrywane na terenie Rosji. Przyznano Polsce w ten sposób organizację m.in. Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, drugiego turnieju finałowego Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn Rugby 7 czy Pucharu Świata w Szpadzie Kobiet.

O turystyce mówili pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, Andrzej Gut-Mostowy, a także wiceminister Anna Krupka oraz prezesi Polskiej Organizacji Turystycznej.

Turystyka – jak optymalnie wykorzystać szansę na rozwój gospodarczy regionu? Wymiana doświadczeń w międzynarodowym gronie z udziałem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego oraz ministra zrównoważonego rozwoju i turystyki z Czarnogóry Armenda Milla zdominowała panel i pozwoliła poznać różne perspektywy na rozwój turystyczny regionów.

Bon turystyczny okazał się być sukcesem. Według badań skutecznie zachęca Polaków do podróżowania po Polsce wspierając rodziny z dziećmi. Dzięki temu rozwiązaniu do krajowej branży turystycznej do tej pory trafiło prawie 3 mld zł. To ważne wsparcie w pocovidowej rzeczywistości.

– powiedział sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy.

I dodał:

Mówiąc o wsparciu turystyki musimy mówić nie tylko o jej odbudowie po pandemii, ale przede wszystkim o narzędziach, które będą umacniały poczucie bezpieczeństwa oraz pozwolą na odbudowę popytu. Równolegle z odbudową popytu, musimy zapewnić wspieranie operacyjności po stronie podaży – a tu kluczowe są kadry.

Wiceminister Anna Krupka podczas debaty pt.: Turystyka AD 2022 – nowe wyzwania dla branży mówiła miedzy innymi o programach rządowego wsparcia.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 203 gmin położonych na terenach górskich trafiło ponad 670 mln zł. Środki te służą rozwojowi infrastruktury turystycznej i komunalnej, dzięki czemu jakość usług turystycznych jest coraz wyższa

– powiedziała sekretarz stanu, Anna Krupka.

Program Polskie Uzdrowiska z kwotą dofinansowania 250 mln zł ma na celu rozwój infrastruktury uzdrowiskowej

– dodała wiceminister.

Szacuje się, że w Polsce będzie notowany znaczący wzrost zainteresowania turystyką zdrowotną i uzdrowiskową.

Pieniądze w sporcie. Czy trzeba dopłacać z publicznych źródeł? – to kwestia nad którą debatowała wiceminister Krupka m. in. w gronie sportowców.

Upowszechnianie sportu, angażowanie do aktywności – to społeczna rola państwa, dlatego wszystkie programy MSiT mają właśnie taki główny cel

– powiedziała pani wiceminister.

I dodała:

Aspekt zdrowotny sportu dobrze prezentują badania IBS. Gdyby aktywować 50% osób obecnie nieaktywnych, to liczna chorób, zgonów, absencji pracowników znacząco by spadły. A gdyby aktywować 100% dotąd nieaktywnych Polaków, to państwo zaoszczędziłoby aż 7 mld zł rocznie. Pocieszającym jest fakt, że aktywność fizyczna Polaków rośnie – w 2021 r. normy WHO w tym zakresie spełniało ponad 30% rodaków, niemal dwa razy więcej niż w 2015 roku. Chcemy wykorzystać ten pozytywny trend, rozwijając działania upowszechniające sport w społeczeństwie

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy w tym roku ponad 570 mln zł na inwestycje sportowe.

Warto inwestować w infrastrukturę sportową, środki te służą do aktywizowania Polaków. Bez bezpiecznej infrastruktury sportowej nie ma sportowych talentów

– stwierdziła wiceminister Anna Krupka.

Innowacje w sporcie. Jak bardzo sport będzie zależny od technologii za 10 lat? W gronie ekspertów wiceminister Anna Krupka zastanawiała się nad przyszłością nowych technologii w sporcie.

MSiT rok rocznie coraz więcej przeznacza na sport wyczynowy, wspierając osiąganie wyników sportowców. Nowe technologie sprzyjają podnoszeniu jakości treningów

– powiedziała wiceminister Anna Krupka.

Innowacje technologiczne pomagają trenerom i osobom uprawiającym sport poprzez np. monitorowanie funkcji życiowych podnoszących bezpieczeństwo. Stają się coraz powszechniejsze. Potwierdzają to jednoznacznie badania na populacji – aktywny styl życia poprawia zdrowie.

Świadomość jest kluczowa. Programy MSiT podkreślają, jak ważny dla zdrowia jest aktywny styl życia. Dotyczy to każdego, nie tylko zawodowych sportowców.

I dodała:

Sport dla wszystkich, Sportowe wakacje+ – to przykładowe programy aktywizujące Polaków do powszechnego uprawiania sportu.

Pani Minister Anna Krupka zaprosiła uczestników tej inspirującej debaty i wszystkich zainteresowanych do wspólnych narad w ministerstwie w celu wypracowania rozwiązań z wykorzystaniem potencjału nowych technologii w sporcie i turystyce.

źródło: O wyzwaniach dla Europy dyskutowali ministrowie MSiT na XXXI Forum Ekonomicznym – Ministerstwo Sportu i Turystyki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)