Nowoczesne boisko wielofunkcyjne z bieżnią i trybunami oddano przy Szkole Podstawowej w Czyżowe Szlacheckim, w gminie Zawichost. Obiekt został wybudowany dzięki finansowemu wsparciu z programu „Sportowa Polska 2021” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, dlatego wśród osób przecinających symboliczną wstęgę nie mogło zabraknąć wiceminister sportu i turystyki, świętokrzyskiej posłanki Anny Krupki.

Poniedziałek, 5 grudnia, w przededniu mikołajek dla społeczności Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim i mieszkańców okolicznych sołectw był ważnym dniem. To dzień, na który czekano od wielu lat.

Marzena Drobiazg, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Orła Białego w Czyżowie Szlacheckim przypomniała, że szkoła powstała w 1866 roku, a w obecnej siedzibie działa od 1966 roku. – Wcześniej posiadaliśmy bisko trawiaste – przypomniała dyrektor. – Spełniało ono swoją funkcję, aczkolwiek, nie było to boisko na miarę XXI wieku. Od wielu lat czekaliśmy z upragnieniem na to piękne i nowoczesne blisko – dodawała.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, świętokrzyska posłanka podkreśliła, że trzeba inwestować w małe miejscowości, w takie miejsca jak Czyżów Szlachecki. – Dziś otwieramy boisko wielofunkcyjne wraz z bieżnią co mnie bardzo cieszy – mówiła wiceminister Anna Krupka.

– Cieszy mnie to, bo jak pokazały ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio Polska jest potęga lekkoatletyczną i tym bardziej warto, aby dzieci i młodzież z takich miejscowości jak Czyżów Szlachecki mogły kształtować swoje talenty lekkoatletyczne. Wierzę, że to boisko będzie także dostępne dla nieco starszych pasjonatów sportu z tej miejscowości. Inwestujemy w zrównoważony rozwój, w takie miejscowości jak Czyżów Szlachecki, bo tu rodzą się sportowe talenty, którym warto dać szansę, zainspirować do uprawiania sportu, do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli wykażą się wytrwałością i talentem to jestem przekonana, że będą odnosić sukcesy, także w sporcie wyczynowym, bo nie ma sportowych talentów, nie ma sukcesów w sporcie na poziomie międzynarodowym bez bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury sportowej. Cieszę się, się dziś otwieramy to boisko w Czyżowie Szlacheckim i jestem przekonana, że nie jest to ostatnia inwestycja, którą wspieramy jako ministerstwo sportu i turystyki na terenie miasta i gminy Zawichost.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka przypomniała, że nowe boisko, to obiekt wielofunkcyjny.- Boisko będzie służyło do gry w piłkę ręczną, siatkową, koszykową oraz do gry w tenisa ziemnego – wyliczyła burmistrz. – Przy boisku jest bieżnia prosta, która będzie służyła do trenowania biegów na krótkich dystansach, a w przyszłym roku na wiosnę planujemy na końcu tej bieżni zamontować skocznię do skoku w dal. Do boiska został zakupiony odpowiedni sprzęt. Zostały wybudowane dojścia do boiska oraz trybunki dla zawodników rezerwowych. Boisko będzie służyło uczniom nie tylko do lekcji wychowania fizycznego, ale także do rozwijania swoich pasji sportowych, ponieważ w szkole tej mamy bardzo utalentowaną młodzież, która trenuje w klubach sportowych. Młodzież ta ma na swoim koncie dobre wyniki i konkretne osiągnięcia. Boisko będzie służyło także mieszkańcom Czyżowa Szlacheckiego – dodała.

Nowy obiekt sportowy poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Gaweł.

Koszt budowy nowego boiska wyniósł prawie 800 tysięcy złotych. Połowę dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Polska Sportowa 2021”. Pozostała dotacja to wsparcie w ramach funduszy inwestycji lokalnych. Około 7 tysięcy złotych dołożyła gmina z własnego budżetu.

Do Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim uczęszcza 114 uczniów. To mieszkańcy Czyżowa Szlacheckiego i kilku pobliskich miejscowości.

źródło: Nowoczesne boisko wielofunkcyjne służy już uczniom i mieszkańcom Czyżowa Szlacheckiego. Na otwarciu wiceminister sportu Anna Krupka | Echo Dnia Świętokrzyskie