Shihan Remigiusz Karpiński, prezes Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai o organizacji 7. Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych w Polsce i znaczeniu wydarzenia.

W jakich okolicznościach doszło do przyznania Polsce organizacji Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych?

Światowa Organizacja Karate rozesłała w 2016 roku, przed mistrzostwami w Astanie, list z informacją, że poszukuje kandydata do zorganizowania kolejnego turnieju. Wówczas odbyło się w Warszawie spotkanie, na którym przeanalizowaliśmy nasze możliwości i zapadła decyzja władz krajowych naszej organizacji, że przygotujemy dokumentację i zgłosimy naszą kandydaturę. Dołożyliśmy starań, żeby nasza prezentacja multimedialna oraz inne materiały wypadły jak najlepiej. Podczas Mistrzostw Świata w Astanie w 2017 roku odbyło się zebranie zarządu World Karate Organization, podczas którego były rozpatrywane kandydatury. O organizację imprezy ubiegała się również Brazylia.  Po przedstawieniu naszej prezentacji przedstawiciel Brazylii, pełen uznania dla tego, co zobaczył, oświadczył, że wycofuje kandydaturę swojego kraju na rzecz Polski.

Shihan, dlaczego wybór padł na Kielce?

W tym mieście mamy pozytywnych ludzi, chętnych do pracy. Są tu sprzyjające warunki, bardzo dobre kontakty z władzami miasta oraz województwa. Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, która jest posłanką ze Świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski oraz Urząd Miasta Kielce wspierają nas podczas przygotowań, a to bardzo ważne przy tak dużym przedsięwzięciu.

Jaki jest charakter 7. Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych?

To jest wydarzenie w świecie karate na miarę Igrzysk Olimpijskich. Do Kielc przyjeżdżają przedstawiciele 10 regionów, na które jest podzielona Światowa Organizacja Karate, w ramach których w ciągu trzech lat odbywały się kwalifikacje. Łącznie gościmy 178 zawodników z całego świata. Uczestnicy przyjechali z regionów WKO, do których należą Australia, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa, Bliski Wschód. Oddzielnym regionem jest Japonia. Ze względu na agresję Rosji na Ukrainę zawodnicy rosyjscy zostali wykluczeni z turnieju.

źródło: Shihan Remigiusz Karpiński: – Mistrzostwa Świata Karate w Kielcach to wydarzenie na miarę Igrzysk Olimpijskich. Zapraszam | Echo Dnia Świętokrzyskie