Dźwięki japońskich bębnów taiko, show Kieleckiego Teatru Tańca oraz znany kielecki trębacz Kuba Kowalski rozpoczęli drugi dzień VII Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych w Kielcach. Sowitymi oklaskami publiczność witała ćwierćfinalistów i półfinalistki, którzy staną do walki o najwyższej rangi tytuły. – Gratuluję Polsce organizacji mistrzostw na wysokim poziomie – mówi Kenji Midori, prezydent Światowej Organizacji Karate.

Widowisko dopełnił Marcin Siegieńczuk, gwiazda muzyki rozrywkowej i sensei, który w trzech językach – angielskim, polskim i japońskim, zaśpiewał piosenkę towarzyszącą mistrzostwom „Zostań Mistrzem Świata”.

– Mam nadzieję, że wszyscy tu zgromadzeni będziemy mogli doświadczyć nie tylko pełnego ducha walki karate, ale także wiele światowej klasy technik – podkreślił Kenji Midori, prezydent Światowej Organizacji Karate.

Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zaznaczyła, że organizacja wydarzenia w Kielcach zwraca uwagę na Polskę całego świata karate. – Mam nadzieję, że te mistrzostwa umocnią pozycję Polski na światowej mapie sportów walki, a Kielce po raz kolejny zapiszą się w historii polskiego sportu – podkreśliła wiceminister.

Z kolei piosenkarz Andrzej Piaseczny, członek Komitetu Honorowego, zapowiedział, że widzów czeka wielkie widowisko. – Dziękujemy, że zdecydowali się państwo przyjechać do naszej małej ojczyzny. Witamy was z otwartymi sercami i ramionami – mówił.

– Powierzenie Polsce organizacji VII Wagowych Mistrzostw Świata Karate Shinkyokushinkai jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, oraz wyrazem zaufania władz Światowej Organizacji WKO. Bardzo dziękuję Prezydentowi Organizacji Kenji Midoriemu za wskazanie Polski jako gospodarza. Chciałbym serdecznie podziękować wielu osobom, instytucjom, sponsorom, a przede wszystkim władzom Województwa Świętokrzyskiego oraz miasta Kielce za okazane wsparcie przy organizacji tych Mistrzostw. Szczególne podziękowania składam Komitetowi Honorowemu pod przewodnictwem Pani Wiceminister Sportu i Turystyki Anny Krupki – mówił shihan Remigiusz Karpiński, prezes Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai, krajowy organizator wydarzenia. – Jednak organizacja wydarzenia tak wysokiej rangi to nie tylko chęci, to przede wszystkim ogromne wyzwanie i mrówcza praca Polskiej Organizacji Karate Shinkyokushinkai, Kieleckiego Klubu Sportowego Karate, a przede wszystkim Komitetu Organizacyjnego, na którego czele stał Przewodniczący Tomasz Kęćko wraz z rodzinnym teamem Kariną, Waldkiem, Krzysztofem, Piotrkiem. Wierzę, że obecni tu goście z ponad 50 krajów wywiozą jak najlepsze wspomnienia z Kielc i z Polski. Życzę zawodnikom doskonałej formy i realizacji marzeń. A Widzom – wspaniałych emocji.

Japońscy sędziowie i karatecy zaprezentowali techniki dozwolone i niedozwolone. Po czym rozpoczęły się walki ćwierćfinałowe mężczyzn.

Przypomnijmy. W wydarzeniu udział wzięło 178 zawodników z 40 krajów. Sobotnie walki wyłoniły ćwierćfinalistów w kategoriach męskich i finalistów w kategoriach kobiecych. W niedzielę toczą pojedynki o tytuły mistrzów w każdej kategorii wagowej.

źródło: Mistrzostwa Świata Karate 2022 w Kielcach. Show bębnów i tańca na powitanie półfinalistów i finalistów | Echo Dnia Świętokrzyskie