Wspaniałe widowisko rozpoczęło w sobotę VII Mistrzostwa Świata Karate w Kategoriach Wagowych w Kielcach. Prezentacja 40 krajów, które na scenę prowadzili uczniowie tej sztuki walki z Kielc w rytm hymnu „Shinkyokushin”, biało – czerwony pokaz Kieleckiego Teatru Tańca i wzruszające słowa organizatorów zagrzewające 178 zawodników do walki.

178 zawodników w oficjalnych strojach zaprezentowało się na rozpoczęcie VII Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych w Hali Legionów w Kielcach. Ekipy 40 krajów prowadzili na maty dzieci trenujące w Kieleckim Klubie Sportowym Karate, które jest bezpośrednim organizatorem wydarzenia. Ceremonię otwarcia wzbogacił występ Kieleckiego Teatru Tańca w biało – czerwonych barwach. Bębny taiko podkreśliły charakter japońskiej tradycji tej sztuki walki. Całość ceremonii otwarcia dopełnił występ Marcina Siegieńczuka, gwiazdy muzyki rozrywkowej i sensei. Zaśpiewał „Zostań Mistrzem Świata” w trzech językach – polskim, angielskim i japońskim. Dwudniowe rywalizacje zostały uroczyście otwarte.

Kiedy na scenie pojawili się już wszyscy uczestnicy, na środek wyszedł Maciej Mazur – najbardziej utytułowany polski karateka, wicemistrz świata karate Shinkyokushin z 2019 roku – który uroczyście w imieniu wszystkich złożył przysięgę dojo.

Następnie mistrzostwa oficjalnie otworzyli przedstawiciele lokalnej administracji, w tym marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i prezydent Kielc Bogdan Wenta. Towarzyszyli im prezydent Światowej Federacji Karate Kenji Midori, prezes Zarządu Polskiej Federaci Karate Shinkyokushinkai Remigiusz Karpiński oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego Tomasz Kęćko.

– Skoro dzisiaj tu jesteście, ziściło się motto sosai Masuttasu Oyamy: „Niemożliwe uczynić możliwym”. Twórca stylu Kyokushin zainspirował nas wszystkich i sprawił, że dla wielu z Was obecnych tu na macie oraz na widowni, karate stało się drogą życia – zwrócił się do zawodników shihan Karpiński.

Z kolei Anna Krupka, świętokrzyska posłanka oraz wiceminister sportu i turystyki, wyraziła zadowolenie z roli Kielc w organizacji tegorocznych mistrzostw. „Wierzę, że to wydarzenie umocni pozycję Polski na światowej mapie sportów walki, a Kielce i Świętokrzyskie zapiszą się dzięki niemu w historii sportu – powiedziała. Korzystając z okazji nawiązała też do przesłania rozpoczynających się zawodów. -Heiwa oznacza pokój. Wysyłamy dziś w świat zasady budo i wyrazy wsparcia dla naszych przyjaciół z Ukrainy – podkreśliła.

Wszyscy współorganizatorzy i organizatorzy: Anna Krupka, Wiceminister Sportu i Turystyki, Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Kenji Midori, prezydent Światowej Organizacji Karate, Remigiusz Karpiński, prezes Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai, Tomasz Kęćko, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VII Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych, życzyli zawodnikom wspaniałych emocji i satysfakcji z siebie.

źródło: Mistrzostwa Świata Karate 2022 w Kielcach rozpoczęte. Widowisko na otwarcie, kielecka młodzież prowadziła kadry z 40 krajów | Echo Dnia Świętokrzyskie