Ochotnicza Straż Pożarna w Górnie obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Piękna uroczystość jubileuszowa odbyła się w sobotę, 17 września na placu przy stadionie w Górnie.

Bardzo ważne święto – 100-lecie istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie, w powiecie kieleckim, obchodziła cała społeczność miejscowości.

Uroczystość została poprzedzona zbiórką pododdziałów i wciągnięciem flagi państwowej na maszt, następnie odprawiona została msza święta polowa w intencji jednostki, w której udział wzięli druhny i druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Górno i zaprzyjaźnionych jednostek, a także liczne grono zaproszonych gości oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości druhowie jednostek OSP z gminy Górno otrzymali odznaczenia i wyróżnienia za swoją oddaną służbę i Zasługi dla Pożarnictwa. Serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim strażakom za ofiarną służbę, trud i poświęcenie złożyły władze parlamentarne i samorządowe, między innymi wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka oraz wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Tak powstawała i działała Ochotnicza Straż Pożarna w Górnie

Według ustnych przekazów straż pożarna w Górnie powstała w 1922 roku i taka data widnieje na pierwszym sztandarze OSP. Dokumenty potwierdzające istnienie jednostki są jednak z 1926 roku i jest w nich wzmianka na temat tego, że w skład OSP Górno wchodziło 22 członków czynnych. Jest również zapis, że na dowódcę oddziału wybrano miejscowego nauczyciela Bolesława Germana (ur. 1896 w Górnie, syn Józefa i Franciszk), a jego zastępcą został rolnik Bolesław Wójcik ( ur. 1902 w Górnie, syn Stanisława i Marii).

7 kwietnia 1935 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie. Jako druhowie – założyciele wymienieni zostali: Andrzej Filipczak, Jan Strząbała, Wincenty Sobczyk, Józef Błaszczyk, Antoni Grzegolec, Stanisław Siarek, Piotr Cedzyński, Wojciech Siarek, Stanisław Dybka, Józef Anioł, Andrzej Błaszczyk, Franciszek Piotrowski, Franciszek Tomczyk, Franciszek Szczepańczyk i Jan Papis. Na mocy decyzji wojewody kieleckiego z 10 lipca 1935 roku wspomniane stowarzyszenie wpisane zostało do rejestru stowarzyszeń i związków Kieleckiego Urzędu Wojewódzkiego pod numerem 374. Uchwalony został również statut organizacji.

źródło: Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie. Było bardzo uroczyście. Zobaczcie zdjęcia | Echo Dnia Świętokrzyskie