– Sport jest doskonałym narzędziem promocji miast i regionów, ale to także potencjalne wymierne korzyści biznesowe – podkreśliła w Rozmowie Dnia w Radiu Kielce wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

Jej zdaniem, władze Kielc powinny finansowo wesprzeć utytułowaną drużynę Industrii, która zmaga się z trudnościami po wycofaniu sponsora tytularnego.

– Sport międzynarodowy przyciąga ludzi biznesu, pozyskane przy okazji wydarzeń sportowych kontakty mogą zaowocować bezpośrednimi korzyściami w postaci przyciągnięcia do Kielc inwestorów. Dlatego wciąż liczę na to, że prezydent jednak zatroszczy się o Industrię Kielce, pomimo różnych niechęci i uprzedzeń, o których słyszymy i które są tajemnicą poliszynela. Wierzę, że pan prezydent wzniesie się ponad podziały i resentymenty i zadecyduje o wsparciu tego klubu – dodała.

Wiceminister przypomniała, że klub otrzymał już wsparcie urzędu marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Przypomnę, że pan marszałek Andrzej Bętkowski w imieniu województwa świętokrzyskiego podpisał z klubem umowę na działania promujące region, a w ramach mojego ministerstwa i programu wsparcia mistrzów sportu, którego operatorem jest Polska Organizacja Turystyczna, przeznaczyliśmy na klub 750 tys. złotych. Drużynę wspiera także spółka Skarbu Państwa, a więc Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Wierzę, że ta drużyna jest bliska dla pana prezydenta Bogdana Wenty i że także zdecyduje się na jej wsparcie – podkreśliła.

Anna Krupka odniosła się także do zakończonych w niedzielę w Kielcach mistrzostw świata w bilard 9 bil.

– To kolejna impreza rangi światowej, która odbyła się w Kielcach. Kontynuujemy naszą złotą serię. Przypomnę, że w 2021 gościliśmy młodzieżowe mistrzostwa świata w boksie, w 2022 – mistrzostwa świata w karate, a wczoraj zakończyły się mistrzostwa świata w bilard w 9 bil. Wzięło w nich udział 128 najlepszych zawodników ze światowego rankingu, reprezentujących 49 krajów. Bez wątpienia, przez transmisje telewizyjne było z nami wielu pasjonatów tego sportu. Oczy zwrócone były ku Kielcom – powiedziała na antenie Radia Kielce wiceminister.

Jak informowało Radio Kielce, bilardowym mistrzem świata w 9 bil został Francisco Sanchez Ruiz. Żadnemu z 13 Polaków nie udało się awansować do ćwierćfinału. Najbliżej był zawodnik Nosanu Kielce Sebastian Batkowski.

Anna Krupka odniosła się także do wypowiedzi przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała, że Unia Europejska przekaże Ukrainie 35 mln żarówek ledowych.

– To brzmi po prostu jak żart. Ukraina dziś potrzebuje nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, systemów obrony powietrznej, w drugiej kolejności potrzebne są prądnice i generatory, a także odbudowa infrastruktury zniszczonej przez Rosjan. Oczywiście, żarówki led pomagają oszczędzać energię, ale najpierw trzeba tę energię mieć i móc ją wytwarzać – stwierdziła.

Wiceminister dodała, że takie propozycje świadczą o pewnym oderwaniu od rzeczywistości.

źródło: Anna Krupka: inwestycja w zawodowy sport daje wymierne korzyści biznesowe (radiokielce.pl)