W poniedziałek, 29 sierpnia, w Busku-Zdroju miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Senior w ruchu”. Przybyły delegacje z całego województwa.

Na płycie buskiego stadionu przy ulicy Kusocińskiego odbyło się wręczenie certyfikatów dla gmin, które są partnerami kampanii. To Jędrzejów, Masłów, Małogoszcz, Chęciny, Raków, Sędziszów i Sandomierz.

Zależy nam wszystkim, aby dłużej utrzymać sprawność, niezależność i samodzielność naszych seniorów. Mamy szereg programów w tym zakresie. W porównaniu z 2015 rokiem przeznaczamy na to ponad 150 procent więcej środków. W samym 2021 roku na aktywizację seniorów przeznaczyliśmy około dwóch milionów 400 tysięcy złotych. Działaniami zostało objętych około 130 tysięcy osób mówiła obecna na wydarzeniu Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

Zaangażowanie rządu w sprawy seniorów potwierdził Waldemar Sikora, burmistrz Buska. – Polityka senioralna, która jest prowadzona przez nasz rząd, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, umożliwia wspieranie osób starszych na różne sposoby – powiedział.

W poniedziałkowym wydarzeniu uczestniczyła spora grupa seniorów z Buska. – Chętnie przyszłyśmy na marszobieg. Cenne jest to, że można tu poznać masę osób, z Kielc, Sandomierza i innych miast. Na co dzień należymy do buskiego klubu seniora, chodzimy na tańce, animacje, gimnastykę – mówiły Anna Porzezińska, Grażyna Roszak.

– Usłyszałem, że dziś w Busku odbywa się impreza sportowa i warto przyjść. Moim zdaniem to są cenne inicjatywy dla ludzi, którzy mają więcej niż 50, 60 lat. Ruch jest nam potrzebny dla zdrowia i samopoczucia, by czuć się pełnosprawnym – powiedział Czesław Wróbel, buszczanin.

– Nie bez powodu inauguracja kampanii odbyła się w Busku-Zdroju. Jesteśmy przyjaznym miejscem dla seniorów, nie tylko ze względu na walory uzdrowiskowe. Mamy przede wszystkim warunki, żeby to wydarzenie rozpocząć. Na terenie gminy Busko aktywność seniorów jest bardzo duża. Mamy trzy organizacje, ludzie starsi integrują się u nas – tłumaczył Waldemar Sikora, burmistrz Buska.

Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Manko-Głos Seniora.

– W ramach kampanii ogólnopolskiej „Senior w ruchu” organizujemy w Polsce dwanaście międzypokoleniowych marszobiegów po zdrowie, dwanaście akademii sportu, oraz ogólnopolski konkurs w czterech kategoriach. Promujemy nasze działania w magazynie Głos Seniora. Chodzi o to, by wyciągnąć ludzi z domów, bo wychodzimy z założenia, że senior aktywny jest seniorem zdrowym – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko-Głos Seniora.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Kampania współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu
i Turystyki. Partnerem wydarzenia była Gmina Uzdrowiskowa Busko-Zdrój.

W poniedziałek w Busku certyfikaty otrzymały również firmy, które honorują u siebie Ogólnopolską Kartę Seniora. Podczas konferencji zostały zaprezentowane cele kampanii „Senior w Ruchu”, a także nastąpiło oficjalne ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu na Sportową Seniorską Gminę Roku, Sportową Seniorską Organizację Roku, Aktywnego Seniora-Sportowca Roku, Sportowy Seniorski Event Roku.

źródło: Inauguracja kampanii „Senior w ruchu” w Busku-Zdroju. Zdjęcia | Echo Dnia Świętokrzyskie