Barwne korowody, pięknie wykonane wieńce i ogrom doskonałej zabawy oraz muzyki. Tak w kilku słowach można podsumować dożynki gminne, które w niedzielę 21 sierpnia miały miejsce w Połańcu.

Dożynki rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu, którą odprawili księża Mariusz Piotrowski, Józef Grabda i Leszka Pituch. W kazaniu ksiądz Mariusz Piotrowski zwrócił szczególną uwagę na całoroczny trud pracy rolników oraz na to, że właśnie dzięki nim możemy codziennie spożywać chleb.

– Jesteśmy zgromadzeni tutaj w konkretnej intencji – chcemy dziękować za plony tego lata, za ciężką pracę rolników,
a jednocześnie stajemy z wdzięcznością by prosić Boga, aby nam błogosławił, aby nas wspierał. Drodzy rolnicy te podziękowania są na wasze ręce, bo sami wiecie jak ta praca jest ciężka – mówił Mariusz Piotrowski.

Proboszcz podziękował rolnikom za wysiłek i życzył owocnych plonów, zarówno w tym jak i w nadchodzącym roku.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy prowadzony przez bryczkę, w której zasiedli starostowie tegorocznych dożynek – Urszula Nowak i Grzegorz Golonka udał się na plac przy muszli koncertowej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Tegoroczne dożynki otworzył burmistrz Połańca Jacek Nowak, który powitał wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości, podziękował rolnikom za ich pracę oraz sołectwom za wykonanie dożynkowych wieńców.

– Przychodzi taki dzień jak dzisiaj – podsumowania za trud, ciężką pracę rolnika. Wykonaliście państwo piękne wieńce dożynkowe, które tutaj widzimy. Te wieńce są symbolem ciężkiej pracy rolnika. Dożynki są ważne dla wszystkich. Dziękuję rolnikom, sadownikom i plantatorom – mówił burmistrz.

Następnym punktem dożynek były przemówienia zaproszonych gości. Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podziękowała za ciężką pracę na roli dzięki i zaznaczyła, że województwo świętokrzyskie słynie z naturalnych produktów, które są wizytówką ziemi staszowskiej i połanieckiej.

Głos zabrał również poseł Marek Kwitek, który zwrócił uwagę, że gwarancją bezpieczeństwa żywnościowego są w dużym stopniu małe gospodarstwa rodzinne, dlatego praca rolnika powinna być właściwe doceniona. Dobre słowo do rolników skierował także poseł Michał Cieślak, który pogratulował również burmistrzowi Połańca i radzie miejskiej za pozyskiwanie środków na realizację potrzebnych inwestycji, oferując dalsze wsparcie i pomoc. Udanej zabawy i plonów życzył z kolei wicestarosta staszowski Leszek Guzal. Głos zabrał także Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo podkreślając, że dożynki wskazują na ludzi, dzięki którym na naszych stołach jest polski chleb. Zaapelował o szacunek dla polskiego rolnika i jego ciężkiej pracy.

źródło: Gminne dożynki w Połańcu. Do zabawy porwały zespoły Effect i Parzenica – zobacz zdjęcia | Echo Dnia Świętokrzyskie