Jubileusz 100-lecia MESKO S.A. rozpoczął się w Skarżysku-Kamiennej. Obchody zainaugurowała msza w Sanktuarium Ostrobramskim, którą odprawił biskup radomski Marek Solarczyk. Uroczystość zbiegła się z 18. rocznicą koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.  

 

Jak zaznaczyła prezes zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska jednym z najważniejszych elementów obecnej działalności zakładu jest kontrakt wart prawie miliard złotych, który wchodzi w fazę realizacji.

 – Dotyczy amunicji małokalibrowej dla polskiej armii. To pokazuje, że trend jest taki, iż mamy zwiększać naszą produkcję. Realizacja kontraktu przypada na lata 2023-2026, a pierwsze partie amunicji będą wysłane już we wtorek – zaznacza.

 Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, że MESKO to zakłady, które mają ogromne znaczenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

 – To grupa amunicyjno-rakietowa, która ma cztery filie i pięść spółek. Zatrudnia łącznie 2,6 pracowników, a jej początki sięgają czasów powstawania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziś produkuje nie tylko na potrzeby polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także za granicę. Przykładem może być kontrakt na dostarczenie Piorunów do Stanów Zjednoczonych – zwraca uwagę parlamentarzystka.

 

 

 

 

 

źródło: Dwie ważne rocznice w Skarżysku-Kamiennej (radiokielce.pl)